Kompismys och kvällsbad
Imorse kom Sandra hit och vi satt på altan och fikade och snackade ikapp lite :kiss: innan vi tog bilen över till Kupolen. Jösses, jag har inte varit där på säkert ett halvår och mycket hade hänt. Det hade öppnat en ny butik med lite rockigare kläder, typ rockabilly, och jag blev förälskad i några klänningar.
Sandra snabbshoppade lite och sen tog vi en burgare på Donken innan vi åkte vidare till Rusta i Falun där jag kikade på en pool till Paulina och mig. Men jag ångrade mig i sista sekund. Dels så måste vi ha en lite större modell för att överhuvudtaget få plats och dels så behöver vi en slang för jag tror att vi hinner avlida innan vi kan doppa oss om vi ska bära hinkar med vatten!
Väl hemma så fick jag med mig Paulina ner till affären. Handlade hem en massa kräm (gott att äta nu när det är så varmt på dagarna) och en massa glass.
Städade ihop lite här hemma, bytte lakan, hängde tvätt, dammsög och fixade mat.
Framåt kvällen tog vi hundarna med oss och gick ner till Bojsenbadet, fast lite vid sidan av, vid brandstationen, och badade. Det var hur varmt som helst, inte ens jag hade några problem att doppa mig!
De hade mätt temperaturen mitt på dagen och då var det 22 grader men jag kan tänka mig att det var ännu varmare nu på kvällen.
Maxi var inte så pigg på att simma omkring men Daniel simmade massor, helt självmant, sååå söt! <3
Ska försöka få det på kort nästa gång.
Nu väntar sängen, sällskap av Paulina och några avsnitt av “Ghost Whisperer” innan John Blund förhoppningsvis kommer på besök.
Godnatt!
mamma
nattnatt sov sött <3