Första advent och snö!
Jag fick sovmorgon idag också och “imorse” kändes faktiskt huvudet liiite bättre. Det kan ju bero på att jag fick lite massage av Jonas igår kväll.
Jag är nästan helt säker på att huvudvärken kommer från min stela nacke!
Efter en kopp kaffe tog jag med mig hundarna ut på en långpromenad medan Jonas och Paulina fick vakna till. Jösses vad varmt det var!
8 grader varmt den 27: e november, inte klokt egentligen…
Jag har dragit på det tillräckligt länge, barnen rum. Där kan (kunde) man snacka om bombnedslag!
Paulina och jag hjälptes åt med hennes rum och sen röjde jag även Benjamins rum så nu är det rent och snyggt. Mindre snyggt är dte i badrummet där alla kläder ligger som tidigare låg på deras GOLV! Grrr, ungar! :raisebrow:
Sen gick vi upp till vinden för att försöka rota fram lite adventspynt. Jag hade faktiskt tänkt att strunta i det i år. Tanken kändes helt ok när jag tänkte på hur det såg ut på vinden.
Men näää, lite mysiga stakar måste vi ju ha!
Så efter ca 2 timmar på vinden kunde vi äntligen bära ner våra julkartonger och nu har jag pyntat klart. 2 små tomtar fick komma upp ur kartongerna, resten får faktiskt ligga kvar. Det är skönt när barnen är större och inte är lika brydda i alla dessa tomtar och annat krims krams.
Det enda jag är intresserad av är belysningen.
Ulla kom hit och fikade och hade med sig lussebullar och strax efter kom Wille som hade köpt med sig mat till oss alla som Jonas tillagade.
Efter middagen fikade vi på varm glögg och pepparkakor.
Jag som inte ens gillar pepparkakor smackade i mig en hel hög!
Och just ja! Lagom tills det blev mörkt ute började det snöa och det håller faktiskt i sig än. Fast det har nog inte fastnat mer än ett par centimeter på backen och det är tydligen ganska slaskigt.
Snart ska vi ut på kvällskiss med vovvarna så då lär vi väl märka hur slaskigt det är…
Mysigt iallafall att titta ut genom fönstren när det är lite vitt på backen!
morsan
Mmmm har inte smakat pepparkakor i år, så jag är inte särskilt snäll!
Men du, då räknar jag med att ni kommer hit på juldagen?
Då åker vi till Stockholm 23:e o åker hem igen på julafton. Det blir bra tycker jag?
Puss
Puzz
catja
Är det hemma hos er? Mysigt det ser ut. Riktig härlig vinterstämning. I det köket vill jag sitta och fika lussebulle och dricka glögg!